Biokrby jsou alternativou ke krbům na dřevo a plynovým krbům. Proto je zde možnost mít krb bez standardní instalace komína a kouřovodu. Je to řešení pro všechny, kteří chtějí mít krb například. v paneláku.
U bioethanolových krbů rozlišujeme mezi manuálními a automatickými zařízeními. Manuální biokrby jsou neslávně známé. Ve skutečnosti jde o jednoduchou, ale nebezpečnou konstrukci. Některé manuální krby se mylně nazývají automatickými, ale ve skutečnosti se od nich velmi liší. Nedostatky v jejich konstrukci byly naštěstí rozpoznány a inženýři našli dokonalé řešení – automatické bioethanolové krby s technologií BEVTM (Burning Ethanol Vapors – hoření etanolových výparů), které poskytují maximální bezpečnost a komfort a jsou ideální i jako doplňkový zdroj tepla.
Éra biokrbů začala právě manuálními krby. Abychom pochopili, jak fungují a proč nejsou nejlepší volbou, musíme vědět, jak jsou zkonstruovány. V manuálních biokrbech zapálíme povrch kapalného paliva (biolíh/bioetanol), které se nachází v otevřené nádrži. Teplota nekontrolovatelně stoupá a když překročí 80 °C, plamen je vysoký a nekontrolovatelný a je obtížné regulovat výšku plamene a hořícího biopaliva. Bioetanol začíná vřít a z krbu může šplouchat, příp. nepříjemně zapáchat. Vznikají tak škodlivé látky, protože oheň nemá dostatečný přístup ke kyslíku.
Plnění paliva do nádrže i zapálení krbu se musí provádět manuálně, což je obrovské riziko a mohou nastat různá pochybení. Doplňování paliva není automatizované a tudíž nevíme, kolik paliva je v nádrži v daném okamžiku. Toto je jedna z nejnebezpečnějších situací – biopalivo musíte přidávat pomalu, protože může protéct a následně vést k požáru.
Kromě toho, pokud jsou v nádrži zbytky bioethanolu, plamen se stává prakticky neviditelným. Pokud se nevědomky rohodneme přidat palivo, krb může expodovat.
Jejich konstrukci lze přirovnat k palivovému žlabu. Je to jen otevřená nádrž bez pokročilých řešení. Manuální biokrby nemají senzory k ovládání celého procesu, takže nežádoucí účinky se dostaví hned. Kvůli nedostatku detektorů k regulaci teploty se etanol v nádrži začne vařit a celá komora i bezpečnostní sklo se velmi zahřejí. Když se stěny palivové nádrže přehřejí, horní deska se může deformovat. Absence snímačů rozlití je rovněž nebezpečná - při přesouvání manuálního biokrbu se palivo může rozlít a způsobit požár. Za žádných okolností byste naměli nechat hořící biokrb bez dozoru.
Zdá se, že jedinými výhodami jsou jejich relativně nízká cena, jednoduchost instalace biokrbu, uspořádání a orientace biokrbu.
Moderním a bezpečným řešením jsou automatické bioethanolové krby s technologií BEVTM - hoření ethanolových výparů. Celý proces je automatizovaný. Krb odebírá z nádrže požadované množství paliva a čerpadlo jej přepravuje do spalovací komory. Bioethanol se pomalu zahřívá na teplotu, při které se mění na páru. Ta je rozložena po celé délce krbu a vzniká oheň.
Plamen je tvořen ethanolovou párou a oheň nepřichází do přímého kontaktu s kapalným palivem. Mikroprocesor komunikuje se senzory a je schopen reagovat, pokud se zjistí jakákoli abnormalita, např. rozlití paliva, zemětřesení atp. V případě nouze okamžitě zastaví požár. Uživatel bude o poruše informován zvukovým signálem a informacemi v aplikaci. Jsou ovládány zcela na dálku, a proto snižují riziko použití na nulu.
Neexistují žádné škodlivé látky, jako je oxid uhelnatý a jiné nečistoty. Automatický biokrb s technologií BEVTM zajišťuje bezpečný proces spalování, který je řízen elektronickými systémy. Produkty spalování jsou oxid uhličitý a vodní pára. Jejich množství lze přirovnat k množství ve vzduchu vydechovaném lidmi. Spalování je dokončeno, protože intenzita páry se měří zařízením. Oxid uhličitý a vodní pára produkovaná při spalování krbu se zcela absorbuje v procesu fotosyntézy rostlinami.
K naplnění automatického biokrbu technologií BEVTM se používá speciální čerpadlo. Když je nádrž naplněna na maximální kapacitu, ozve se signál a čerpadlo se zastaví. Tím se zabrání rozlití bioethanolu a jakémukoli selhání.
K zapnutí krbu používáme dálkové ovládání, mobilní aplikaci nebo systém inteligentní domácnosti (Smart Home Systém). Vyhneme se tak rizikům, se kterými se setkáváme u manuálních biokrbů – což lze přirovnat k vypálení plynového sporáku.
Pro správné fungování biokrbů značky Planika doporučujeme používat certifikované palivo Fanola®. Palivo je na rostlinné bázi ethylalkoholu. Fanola® představuje obnovitelný zdroj energie a během hoření nevytváří kouř, zápach a nezanechává popel. Složení paliva Fanola® bylo navrženo v laboratořích firmy Planika a firma je také jeho jediným legálním producentem. Navíc tento produkt byl podroben sérii testů s důrazem na bezpečnost pro lidi a životní prostředí. Výsledky testů byly pozitivně ohodnoceny mezinárodními instituty pro certifikace, jako např.: PZH, CNBOP, OMNI-Test Laboratories Inc. Patentované složení paliva umožňuje naprosto čisté spalování. Čisté spalování bioalkoholu znamená, že během hoření se neuvolňují žádné škodlivé substance. Výsledkem hoření jsou: vodní pára a CO2 v množstvích blížících se těm, která jsou obsažena v dechu člověka. Čisté spalování znamená také, že palivo se spaluje bez kouře zápachu, a po dohoření nezůstávají žádné částečky jako například. popel. Vlastnosti, kterými se vyznačuje bioalkohol způsobily, že k hoření není zapotřebí komín ani žádné odvodové instalace. Díky formuli zpracované firmou Planika se oheň stal plnohodnotným bytovým doplňkem.
ZDROJ: www.planikafires.com